Dlaczego warto dbać o samochód?

Samochód dla wielu z nas jest czymś więcej, niż tylko przyrządem do jeżdżenia z punktu A do punktu B. Jeśli pragniemy, by służył nam bez zarzutu przez długi czas, warto o niego dbać. Stare porzekadło „lepiej zapobiegać niż leczyć” sprawdza się również w motoryzacji. Na co może z wiekiem „cierpieć” nasze auto? Jak zdiagnozować drobną usterkę zanim przerodzi się ona w poważną awarię? Poniżej znajduje się kilka zasad, których należy przestrzegać, aby samochód zawsze był sprawny i niezawodny.

Po pierwsze obserwuj kontrolki

W każdym aucie, na panelu prędkościomierza lub w jego okolicach znajdują się kontrolki, które należy obserwować. Producenci przyjęli zasadę, że żółta kontrolka to kontrolka ostrzegawcza, a czerwona kontrolka to kontrolka awarii, której zapalenie się sygnalizuje konieczność przerwania jazdy i udania się do warsztatu. Żółte kontrolki najczęściej oznaczają awarię żarówki lub inną, z pozoru błahą rzecz. Zapalenie się czerwonej kontrolki informuje np o niskim ciśnieniu oleju lub awarii poduszki powietrznej.

Regularnie sprawdzaj poziom płynów eksploatacyjnych

Regularna kontrola poziomu płynów eksploatacyjnych również wydłuża żywotność auta. Odpowiedni poziom oleju pozwala na właściwe smarowanie wszystkich podzespołów silnika, odpowiedni poziom płynu hamulcowego odpowiada za poprawną pracę hamulców, a odpowiedni poziom płynu chłodniczego pozwoli zapewnić optymalną temperaturę silnika.

Używaj zimą zimowego płynu do spryskiwaczy

Gdy nadchodzi zima, używaj wyłącznie mrozoodpornego płynu do spryskiwaczy. Płyn letni zamarznie podczas pierwszych mrozów. Gdy zbiornik będzie wypełniony nim po brzegi, po zamarznięciu może go rozsadzić.

Przestrzeganie powyższych zasad nie tylko przyczyni się do wydłużenia żywotności samochodu, ale i poprawi bezpieczeństwo. Jeżdżąc sprawnym autem nie spowodujemy raczej wypadku w wyniku niepoprawnego działania któregoś z jego podzespołów.

Dodaj komentarz